Doprava

Cesta do Tuniska netrvá nijak dlouho. Z Prahy nebo Brna něco málo přes dvě hodiny. Právě letadlo patří k nejčastější zvolené dopravě do Tuniska. Letenky nejsou díky krátké vzdálenosti nijak drahé. Ale člověk si musí dávat pozor. Některé špatné cestovní kanceláře k letence naúčtují palivový příplatek např. jako kdybyste letěli až do Brazílie.
 
Velmi příjemné je výhodné rozmístění jednotlivých tuniských letišť. Nacházejí se v oblasti nejatraktivnějších turistických zón. To znamená, že i přes velkou rozlohu Tuniska nemusí nikdo absolvovat ještě dlouhou cestu autobusem, aby se dostal do svého hotelu.

V Tunisku je celkem 6 letišť, které přijímají turistické lety:
• u hlavního města Tunisu
• v Monastiru
• jižněji u města Sfax
• na jihu na ostrově Djerba
• v jihozápadním vnitrozemí u Tozeur
• na severním pobřeží u města Tabaraka

Většina turistických letů končí v Tunisu, Monastiru a na Djerbě.

Pro ty co mají rádi dobrodružný způsob cestování se do Tuniska můžou vypravit autem. Cesta samozřejmě bude náročnější a potrvá tak tři dny. Je nutné si taky zjistit, z kterých měst jezdí trajekty do Tuniska. Cesta většinou vede přes Rakousko a Itálii až na jih, kde se z některého přístavu (Bari, Brindisi) nalodíte na trajekt.

Doprava po Tunisku, pokud jste přiletěli letadlem, není vůbec náročná. Samotná země je docela rozlehlá a mezi jednotlivými místy je nutné překonávat i velké vzdálenosti. Nejlevnější způsob dopravy je využití autobusu. Autobusy zde jezdí vcelku pravidelně. Jedinou nevýhodou je, že nemají přesně určený jízdní řád. Ale není se čeho bát. Jezdí velmi často a jednotlivé odjezdy se dají po čase vypozorovat. Delegát v hotelu vám určitě poradí.

Cestování autobusem je v přepočtu přibližně stejně drahé jako u nás. Do autobusu se zde nastupuje zadem, kde sedí průvodčí a prodává lístky. V Tunisku mimo tyto obyčejné autobusové linky existuje i síť dálkových autobusů pod názvem SNTRI. Autobusy této společnosti jsou moderní a jezdí přesně podle jízdního řádu.

Druhým velmi častým způsobem cestování po Tunisko jsou tzv. louage (čte se luáž). Pro přirovnání je to něco mezi taxíkem a autobusem. Má osm míst a jezdí po pravidelné trase. Louage nemají žádný jízdní řád, protože vyjíždí až se naplní. Výhodou je, že louage se dají zastavit kdekoliv na trase a pokud je zde místo, tak zastaví. Cestování louagí je téměř dvakrát  dražší než autobusem. Auta provozující louage jsou bílá s červeným nebo modrým pruhem.

Krátké vzdálenosti můžete po Tunisku samozřejmě zdolávat i taxíkem. Tuniské taxíky jsou žluté a nejsou pro nás nijak drahé. Cena za cestování taxíkem pro čtyři lidi vychází přibližně stejně jako za louage. Taxík se vyplatí i pro jednotlivce na kratší vzdálenosti. Taxíky jezdí stejně jako u nás podle taxametru. Ale cena se zde dá s řidiči jednoduše dohodnout.

Mezi většími městy lze cestovat i vlakem. Jejich cena je přibližně stejná jako za louage a ještě k tomu je pohodlnější. Vlaky jezdí například mezi městy Tunis, Sousse, Sfax. Ve větších městech si lze i půjčit auto.
 
Cestování půjčeným autem vyjde trochu dráž a také samotné půjčení automobilu je docela drahé. Na druhé straně nebudete závislí na místní dopravě a sami si můžete určit svůj jízdní řád.

Nejlevnějším způsobem poznávání krás Tuniska je samozřejmě pěšky. Jsou zde turistické stezky, které umožňují poznávat historii Tuniska a stejně tak i jejich současný život. Osobně tak poznáte z blízka i samotnou kulturu zdejšího obyvatelstva.

 

Přeposlat Tisknout

Počasí

Čtvrtek 21°C Počasí pro Čtvrtek

Pondělí 23°C Počasí pro Pondělí

Dlouhodobá předpověď

Aktuální kurz měny

EUREUR = 24.47 CZK

USDUSD = 21.46 CZK

TNDTND = 7.64 CZK

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist