Historie

Kartágo a Punské války

První zmínky o osídlení tuniského území pocházejí z 11.století př.n.l.. V té době zde začínají vznikat první osady Féničanů. Později roku 814 př.n.l. bylo na severu země založeno proslulé město Kartágo, které bylo v 5.století př.n.l. nejmocnějším městem západního středomoří. Slavné a mocné Kartágo bylo však během punských válek zničeno. Ve třetí punské válce Kartágo definitivně dobyli Římané a země se tak stala součástí římské provincie Africa. A to vedlo k tomu, že sever Tuniska byl vždycky více ovlivňován Evropany než Araby.

Příchod Arabů

Po rozpadu římské říše, zpočátku Tunis patřil pod západořímskou říši. V 5.století území dobyli Vandalové, později od roku 534 pak bylo Tunisko po zhruba sto padesát let součástí Byzantské říše. V 7.století ale území Tuniska obsadili muslimští Arabové, kteří berberské obyvatelstvo obrátili na islám. Do té doby se spíše prosazovalo křesťanství. Arabové zde vládli až do roku 1535, kdy Tunis dobyl slavný pirát Barbarossa a předal ho Turkům.

Novověk
 
Koncem 16.století se Tunisko stalo součástí Osmanské říše a hlavně bylo centrem pirátů. Tunisko se v polovině 19.století zadlužilo u evropských bank. Tenhle stav posloužil Francii jako záminka k tomu, aby v roce 1881 převzala kontrolu nad zemí. Francouzští kolonisté postupně zabrali většinu nejlepší půdy. Tunisko se stalo v podstatě francouzskou kolonií. Lidé zde mohli studovat, přejímat evropskou kulturu, ale nemohli se podílet na řízení své země. Postupně propukaly menší nepokoje, které vedly v roce 1920 k založení národní strany Destour (ústava). V roce 1934 Habib Bourguiba zakládá stranu Neo-Destour, která chtěla nezávislost.

Moderní dějiny

Po skončení 2.světové války chtěli Tunisané větší autonomii. Velký vliv při vyjednávání s Francií měl Habib Bourguiba. Francie postupně uznala nezávislost Tuniska. Formální nezávislost Tuniska byla vyhlášena 20.března 1956. V tento den se slaví Den nezávislosti. Prvním prezidentem se automaticky stává Habib Bourguiba. Na prezidentském křesle byl až do roku 1987. Za jeho vlády došlo k oddělení státu od církve, k plné emancipaci žen a ke zlepšení úrovně vzdělání. V současné době je v Tunisku prezidentem Zín al-Ábidín Ben Alí. Ten obnovil diplomatické styky se sousedními státy. Tunisané bezmezně milují jak bývalého prezidenta Habib Bourguiba, tak i současného prezidenta Zín al-Ábidín Ben Alího.

Přeposlat Tisknout

Počasí

Čtvrtek 21°C Počasí pro Čtvrtek

Pondělí 23°C Počasí pro Pondělí

Dlouhodobá předpověď

Aktuální kurz měny

EUREUR = 24.47 CZK

USDUSD = 21.46 CZK

TNDTND = 7.64 CZK

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist