Obyvatelstvo

Tunisko má rozlohu 162155 km2, tedy pro srovnání je o něco větší než bývalé Československo. Počtem obyvatel 10 milionů se naopak blíží k současné České republice. Hustota obyvatel je ale podobná jako u nás, neboť 40% povrchu Tuniska pokrývá poušť, které se nachází na jihu země.

Národnostní složení Tuniska:

• Arabové 97%
• Berbeři 1%
• Evropané 1%
• Židé 1%

Náboženství:

• 98% muslimové (islám sunnitského ritu)
• křesťané 1%
• židé a ostatní 1%

Většina obyvatelstva se národnostně hlásí k Arabům a menšinově k Berberům. Oficiálním jazykem je arabština a francouzština. Ve škole se děti první dva roky učí všechny předměty v arabštině, potom i ve francouzštině. Úředním jazykem je v Tunisku i angličtina a v jednotlivých oblastech se můžete domluvit i italsky a německy.

Většinu obyvatelstva zde tvoří mladí lidé, jejich průměrný věk je 27 let. Porodnost je v Tunisku 3krát vyšší než úmrtnost. Zajímavostí je, že muslimští muži se žení v průměrném věku 30-ti let. Jsou velmi zodpovědní, neboť se žení až v době, kdy jsou finančně zajištěni a dokáží se o svou ženu finančně postarat. V dnešní době není zvláštností, že si Evropanka vezme muslima. V Tunisku tahle žena nemusí konvertovat na islám a je jí ponechána její původní víra. Ale jejich děti již budou automaticky muslimové.

Dnešní Tunisan se obléká evropsky a často si ho můžete splést s Francouzem. Tunisané se k turistům chovají velmi příjemně. Na ulici vás klidně osloví a pokud umíte francouzsky, tak si s nimi i hezky popovídáte. Klidně vás i pozvou na čaj. Tunisané jsou přirozeně komunikativní. Samozřejmě to má i stinné stránky, pokud to budou obchodníci. Potom vám budou chtít za každou cenu prodat něco ze svého zboží. Mají výbornou schopnost přesvědčit vás, že jejich výrobek skutečně potřebujete.

Tunisko je jedna z mála arabských zemí, kde jsou ženy plně emancipované. Ženy zde na ulici nemusejí nosit šátek. V zaměstnání dostávají i stejnou mzdu jako muži. Ale i přes otevřenost vůči ženám zde umí číst a psát pouze 64% žen, u mužů je toto číslo o 20% vyšší.

Přeposlat Tisknout

Počasí

Čtvrtek 21°C Počasí pro Čtvrtek

Pondělí 23°C Počasí pro Pondělí

Dlouhodobá předpověď

Aktuální kurz měny

EUREUR = 24.47 CZK

USDUSD = 21.46 CZK

TNDTND = 7.64 CZK

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist